![]() |
Najwyższa Izba Kontroli https://bip.nik.gov.pl/praca-w-nik/ |
2010-01-25 09:58:52
Praca w NIK to służba Rzeczypospolitej i społeczeństwu. Stworzenie kompetentnego, zdolnego i zaangażowanego zespołu pracowników jest głównym celem polityki kadrowej prowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Kierownictwo NIK mając świadomość misji Izby w państwie, dokłada wszelkich starań, aby realizujący ją pracownicy spełniali najwyższe wymagane standardy. Dlatego osoby rekrutowane do NIK muszą wykazać się ponadprzeciętną wiedzą i kompetencjami oraz odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym.
Jeżeli zatem posiadają Państwo wymagane wykształcenie, doświadczenie oraz kompetencje kontrolera NIK i chcą mieć realny wpływ na to co dzieje się w Polsce - praca w NIK czeka na Państwa.
Główne kompetencje kontrolera NIK
Informacje o aktualnych naborach wraz z opisami stanowisk publikujemy na naszej stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej NIK.
Nabór do pracy na stanowiska kontrolerów prowadzony jest w drodze otwartego i konkurencyjnego postępowania kwalifikacyjnego, na podstawie publicznego ogłoszenia. W rekrutacji może wziąć udział każdy, kto spełnia kryteria opisane w ogłoszeniu o naborze oraz opisie stanowiska.
W ogłoszeniu podawane są wszystkie niezbędne informacje dotyczące naboru, m.in.:
W załączonym do ogłoszenia opisie stanowiska zawarte są wszystkie wymogi stawiane kandydatom do pracy na konkretne stanowisko, w podziale na:
W związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemii i koniecznością zapobiegania i przeciwdziałania zakażeniom wirusem SARS-CoV-2 Prezes NIK podjął decyzję o zmianie zarządzenia w sprawie naborów do pracy na stanowiska kontrolerów.
W wyniku wprowadzonych zmian, postępowanie kwalifikacyjne składa się obecnie z dwóch etapów:
Podczas pierwszego etapu naboru - wstępnej kwalifikacji, powołana przez Prezesa NIK Komisja do Spraw Naboru analizuje przesłane przez kandydatów do pracy aplikacje - sprawdza, czy nadesłane oferty spełniają wymogi formalne (m.in. kompletność wymaganych dokumentów, sposób przesłania i dochowanie wyznaczonego terminu) oraz czy spełnione są kryteria określone w opisie stanowiska znajdującego się w ogłoszeniu o naborze.
Kandydaci, których oferty pozytywnie przeszły wstępną kwalifikację przechodzą do etapu drugiego.
Podczas etapu drugiego - rozmowy kwalifikacyjnej, dbając o jak najlepszy dobór kadr, a także realizując wytyczne dotyczące otwartości i konkurencyjności procesu kwalifikacyjnego wynikające z art. 69 a ustawy o NIK, odbywa się weryfikacja wiedzy i kompetencji kandydatów.
Komisja przeprowadzająca nabór, ocenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej następujące obszary:
Drugi etap naboru oraz decyzja Prezesa NIK kończą proces naboru. Na stronie internetowej NIK oraz w Biuletynie Informacji Publicznej NIK zamieszczona zostaje informacja z przeprowadzonego naboru.
Osoba wyłoniona w procesie naboru zapoznawana jest przez pracownika Wydziału Kadr z informacjami dotyczącymi zatrudnienia w NIK. Pierwsza umowa zawierana jest na czas określony nie dłuższy niż 3 lata a warunkiem mianowania na stanowisko kontrolera NIK jest odbycie aplikacji kontrolerskiej zakończonej złożeniem egzaminu.
Poniższy schemat przedstawia szczegółowy opis procesu naboru pracowników na stanowiska kontrolerów w NIK.
Schemat procedury naboru do NIK (opis grafiki)
Kadrę pracowników NIK budują również osoby zatrudnione na stanowiskach administracyjnych i obsługi. Rekrutacje na ww. stanowiska reguluje zarządzeniem nr 48/2015 Prezesa Najwyższej Izby Kontroli z dnia 24 września 2015 r. w sprawie opiniowania kandydatów do pracy na stanowiskach pracowników administracyjnych i pracowników obsługi w Najwyższej Izbie Kontroli.
Pracownicy NIK należą do kategorii pracowników sfery administracji państwowej. Ustawa o NIK, wydane na jej podstawie akty wykonawcze oraz wskazane w ustawie przepisy o pracownikach urzędów państwowych regulują pozycję osób zatrudnionych w Izbie.